Yatak Örtülerinizi Daha Uzun Süre Kullanın

Yatak örtüleri gerek görünümleri gerek de fonksiyonları ile yatak odalarının vazgeçilmez dekorasyon parçalarından biridir. Peki, yatak örtüsü seçerken nelere dikkat edilmeli? Şüphesiz ki tüm ev tekstili ürünlerinde olduğu gibi yatak örtülerinde ilk bakılması gereken detay kuşam türleridir. Yatak örtü modellerinde kullanılan kumaş türlerini sizler için inceledik.

İşte, Yatak Örtülerinde Kullanılan Kumaş Türleri ve Özellikleri

Pamuklu Kumaş;

Ev tekstili ürünlerinin neredeyse tamamında tercih edilen kumaş türüdür. Pamuk oldukça yumuşak bir malzeme olmasının yanı sıra aynı zamanda da dayanıklıdır. Hava geçirgenliği yüksek olması nedeni ile yatağın hava almasına yardımcı olur. Esnek bir yapıya sahip olması nedeni ile dayanıklı olan pamuklu kumaştan üretilmiş yatak örtüleri kullanacaksanız bilmeniz gereken kırışmaya meyilli oldukları ve yüksek sıcaklıkta yıkamanız halinde çekebilecekleridir.

Polyester Kumaş;

Sentetik kumaş türlerinden en çok tercih edilen tür polyester kumaşlardır. Yapı olarak yumuşak, parlak ve kaygandırlar ayrıca ısıya dayanıklıdırlar ve fazla kırışmazlar.

Saten Kumaş;

Genel itibari ile satenler lüks hissi uyandıran kumaş türleridir. Kaygan ve parlaktırlar. Oldukça kaliteli ve pahalı bir kumaş türü olan saten bu sebeple yatak örtülerinde pek tercih edilmemektedir.

Emprime Kumaş;

Baskılı ve desenli kumaşlardır. Özellikle yatak örtüleri ve nevresim takımlarında sıklıkla kullanılırlar.

Organik Kumaş;

Pamuklu kumaşın bir türüdür. Bu tür kumaşlarda pamuğun üretim aşamasında organik teknikler kullanılmaktadır. Sentetik gübre, kimyasal ve böcek kesinlikle kullanılmaz. Sağlık bakımından son derece güvenilirdir bu nedenle özellikle son zamanlarda daha da popülerleşmeye devam etmektedir.

Mısır Pamuğu Kumaş;

Oldukça kaliteli bir malzemedir ve senelerce dayanabilmektedir. Bu nedenle en çok tercih edilen kumaş türlerinin başında gelir.

Bambu Kumaş;

Adından da anlaşıldığı üzere bambu bitkisinden elde edilmekte olan doğal bir elyaf ile dokunan kumaşlardır. Bambu elyafı anti bakteriyel özelliği nedeni ile oldukça hijyenik bir ortam sağlamaktadır. Hava geçirme özelliği nedeni ile nefes alıp veren bir kumaş türü olan bambu kumaş ayrıca yumuşak bir kumaştır. Özellikle yaz ayları için ideal bir kumaş türüdür. Nem çekme özelliği olan bambu kumaş ipeksi, yumuşacık ve hafif bir dokunuş hissi yaratmaktadır.

Kreton Kumaş;

%100 pamuktan üretilen kreton kumaş hava geçirme özelliğine sahip bir kumaştır.

Poli-koton Kumaş;

Polyester malzeme ile pamuğun belirli oranlar ile karışımından imal edilir. Pamuklu kumaşa oranla çok daha dayanıklıdır ve kırışmaz. Hava geçirmeyen bir tür olduğu için sıcak havalar için çok uygun değildir. Ancak pamuk kumaşa nazaran daha ekonomik olması sebebi ile çok tercih edilir.

Pamuklu Yatak Örtüsü Kullanacakların Dikkat Etmeleri Gerekenler

Pamuklu kumaş sıcak suda yıkanması halinde çeker. Bu nedenle kumaşların üzerinde belirtilen yıkama talimatlarına mutlaka uyulmalıdır.

  • Yatak örtünüzü yıkarken renk çıkarma riski olan farklı kumaş giysi ve eşyaları makineye koymamaya dikkat edin. Açık ve koyu renkli kumaşları ayrı ayrı yıkamaya özen gösterin.

  • Açık renkli yatak örtülerinizi makinenizin hassas yıkama ayarında yıkayın.

  • Renkli yatak örtülerinizi yıkarken asla ağartıcı ya da çamaşır suyu kullanmayın.

  • Yumuşatıcı kullanarak pamuk yatak örtünüzün yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Renkli yatak örtülerinizin renginin solmaması için ilk olarak arka yüzünü ardından ön yüzünü ütüleyin.

  • Yatak örtülerinizi ütülerken kırışıklarının daha rahat açılabilmesi açısından hafif nemliyken ütülemeye dikkat edin.

  • Pamuk yatak örtülerinizi kullanmadığınız süreçlerde havadar bir ortamda saklamaya ve sık sık havalandırmaya özen gösterin.

Yukarıda paylaştığımız püf noktalarına dikkat ederek oldukça beğenerek aldığınız pamuk yatak örtünüzü çok daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Battaniyeler ile Ev Dekorasyonunuza Boyut Atlatın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.