Selülit ve Yok Etme Yolları

Selülitlerimiz hepimizin kabusudur. Yalnızca kilolu insanlarda olduğunu düşünen varsa derhal bu düşüncesini değiştirsin çünkü selülit, zayıf insanlarda da görülüyor. Vücudunun kolajen lif yapısından da etkilenen selülit, genetik bir şey ama esasen selülit, vücudun sana “arınmaya ihtiyacım var bebeğim” deme şekli.


Selülit neden oluyor?

Olmasa keşke, ama oluyor. Daha neden olduğunu kesin olarak bilen yok. Genetik etkenler olabilir, yaş ilerleyince vücudun esnekliğini kaybetmesi olabilir, hormonların etkisi olabilir ya da yağlı ve kötü beslenme de olabilir. Hepsi mantıklı nedenler ama asıl olan hangisi, o belli değil.

Selülit nasıl geçer?

Yüzlerce liralık bir selülit kremi,  bilmem ne markasının bilmem ne ürünü… Kullanmadığın şey kalmadı değil mi? Buna rağmen geçmedi de. Kızlar, dost acı söyler: Eğer selülitiniz varsa kozmetik ürün veya masaj selülitleri yok edemiyor. Yağ aldırmak isteyenlere de bir kötü haberim var: Selülitli bölgeden yağ aldırmak daha kötü olmasına yol açabilir.

Yani, selüliti yok eden şeyin ne olduğu da kesin olarak bilinmiyor.  Ama daha kötüye gitmesini, o portakal kabuğu görünümünün azalmasını sağlayabiliyoruz.
Selülit görünümünü azaltmak için ne yapabiliriz?

– Beslenmende turunçgillere, kiraza, bibere ve her türlü yeşil yapraklı sebzeye yer vereceksin. Bu gıdalarda P ve C vitamini bulunuyor. Bu vitaminler de bağ dokunun bütünlüğünü sağlamasına yardımcı oluyor.

– Bol su içeceksin, vücundaki toksinleri atacaksın.

– Kahve ve sigara selülit dostudur. Bunu unutma.

– Düzenli besleneceksin. Çünkü vücudundaki yağ oranını azaltman gerekiyor.

– Düzenli egzersiz yapacaksın ki bunu yapmak için illa spor salonlarına gitmene gerek yok. Youtube’da evde egzersiz yapabilmene yardımcı olacak harika videolar var. Her akşam bir yarım saatini ayırabilirsin bence.

– Vücudundaki östrojen düzeyini kontrol altında tutacaksın. Detoks etkisi olan brokoli ve turp bu konuda çok etkili.

Selülitleri kökten yok edemiyoruz ama bu şekilde görünümünü azaltabiliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Donut Tarifi başlıklı makalemizde donut ve donuttarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.