Patatesin Faydaları Nelerdir?

Patates son derece faydalı bir besin türüdür. Patatesin faydalarını saymak gerekirse oldukça lifli bir besin türü olduğu için kilo verme ve genel amaçlı diyet besini olarak kullanılmasında bahsedebiliriz. İçerdiği protein miktarı gayet yüksek bir besindir ve bu sebeple her diyet listesine en azından günde 100 gram şeklinde tüketilmesi tavsiye olunur. 

Dünyada veya Türkiye’de popüler olmuş, saygı gören diyet listelerini incelerseniz patatesin günde en az 100 gram tüketilmesinin tavsiye olunduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca haşlanmış patates alzheimer hastalığı, vücut asitlenmesi tedavisi, reflü – gastrit, şeker hastalığı gibi hastalıkların tedavisi için de yaygın olarak kullanılır. İlave olarak, patatesin içerdiği yüksek mineral değeri sebebi ile tavuk ve kanarya gibi hayvanlar için besin zincirinde yer aldığını da biliyoruz.

Haşlanmış patates az tuzla yendiğinde mide hazımsızlığı, ishal ve mide bulantısı gibi şikayetlerde hafif olması açısından yenmesi gereken en sağlıklı besindir. 

Bir önceki yazımız olan Havuç Tatlısı Tarifi başlıklı makalemizde havuçlubisküvilitatli ve havuçtatlisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.