Muhteşem Görselleri Odalarınıza Taşıyacak Nevresim Takımları

Hemen hepimiz hayatımızın neredeyse üçte birlik kısmını uyuyarak geçirmekteyiz ve bu nedenle kaliteli uyku bizler için oldukça büyük bir önem taşır. Rahat bir uyku istiyorsanız kullanacağınız yatak örtülerinin ve nevresim takımlarının konforlu ve kaliteli olması şarttır. Kaliteli uykunun anahtarı doğru nevresim takımı seçmeden geçer. Bu nedenle nevresim takımı satın alırken kaliteli, sağlıklı ve dayanıklı kumaşlardan üretilmiş olan nevresim takımlarını tercih etmeye özen göstermek gerekir.

Hepimizin evinde olmazsa olmaz ev tekstili ürünlerinin başında şüphesiz ki nevresim takımları gelir. Daha önceleri yalnızca gereksinim için kullanılan standart nevresim takımları şimdi sahip oldukları görseller ile gerçekten yatak odalarımızda muhteşem görünümlere kavuşmamıza yardımcı oluyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi nevresim takımı alırken görseline olduğu kadar kumaşının kalitesine de mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Peki, nevresim takımlarının çeşitleri neler ve ne gibi farklılıklar taşıyorlar? Nevresim takımı alırken herkesin aklına takılan tüm soruların cevaplarını sizler için paylaşıyoruz.

Standart Nevresim Takımları – Ranforce Nevresim Takımı

Ranforce nevresim takımları dokuma sıcaklıkları cm2’de 52 tel ile 62 tel arasında değişim gösteren nevresimlerdir. Söz konusu ürün grubu piyasada en çok rağbet gören ve standart nevresim takımı olarak adlandırılan nevresim takımlarıdır.

Muhteşem Görsellere Sahip Saten Nevresim Takımları

Hepimizin bildiği gibi saten sık dokunmuş ve parlak kumaşlara verilen isimdir. Saten kumaşların dokuma sıklıkları cm2’de 80 telden fazladır. Saten kendi içerisinde de iki gruba ayrılır. Bunlardan bir tanesi polyester saten diğeri ise pamuk satendir. Kaygan ve parlak olan satenler polyester grubuna dahildir. Konforlu ve sağlıklı bir uyku istiyorsanız tercihinizi rahatlıkla pamuk saten nevresim takımlarından yapabilirsiniz. Pamuk saten nevresim takımlarının yumuşaklığı ve hissi farklı nevresim takımlarına kıyasla oldukça yüksektir. Ayrıca pamuk saten nevresim takımlarının en önemli özelliği terletmemesidir. Sık dokuma oldukları için oldukça canlı desenlere sahiptirler ve kendilerini fark ettirirler.

Percale Nevresim Takımı

Percale olarak isimlendirilen nevresim takımları cm2’de 70 tel ile 80 tel dokuma sıklığına sahiptirler. Kalitesi ise saten ile ranforce arasındadır. Percale nevresim takımları gerçekten kaliteli ürünlerdir ve maliyetleri biraz yüksek olduğu için markalar tarafından fazla üretilmezler.

Complete

Complete olarak isimlendirilen takımlar günümüzde ki hızlı şehir yaşantısına oldukça pratik çözümler sunan bir ürün grubudur. Complete’lerde nevresim kapitonelidir ve ebat olarak nevresimlerden daha büyüktür. Complete’ler adından da anlaşıldığı üzere oldukça fonksiyonel ürünlerdir ve hem yatak örtüsü gereksinimini, hem pike gereksinimini hem de nevresim gereksinimini karşılayabilmektedirler. Üst yüzeylerinin kapitoneli olması ve normal nevresim takımlarına oranla büyük ebatlara sahip olması sebebi ile yatak örtüsü ve pike olarak kullanılabilen ürünün torba gibi olması sebebi ile içerisine rahatlıkla yorgan girebilmekte ve bu özelliği ile nevresim takımı görevi görebilmektedir.

Creton Nevresim Takımı

Dokuma sıklıkları cm2’de 42 tel ile 47 tel aralığında olan nevresim takımları creton nevresim takımlarıdır. Nevresim takımları arasında bulunan en uygun ürün grubu creton nevresim takımlarıdır. Dokumalarında düşük tel sayısı kullanılması nedeni ile kalın iplik ile dokunurlar ve bu sebeple diğer kumaş türleri ile kıyaslandıklarında daha sert bir yapıya sahiptirler.

Nevresim Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kumaş kalitesini belirleyen ilk faktör iplik sayısıdır. Santimetre kareye düşen iplik sayısının artması kumaşın kalitesinin artmasına neden olur. Çünkü sık dokunmuş kumalar çok daha yumuşak ve dayanıklı olur.

  • Alacağınız nevresim takımının yastık ve yorgan ölçüleriniz ile uygun ebatlara sahip olduğuna emin olun.

  • Sıcak havalarda nemi çabuk emecek türden kumaşları tercih etmelisiniz. Vücut terini rahatlıkla emen nevresim takımları sayesinde rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yatak Örtülerinizi Daha Uzun Süre Kullanın başlıklı makalemizde yatak örtüsü hangisini seçmek gerekli ve yatak örtüsü seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.