Kışın Evinizi Sıcak Tutma Önerileri

Sonbaharın yakıcı güneşi ile kavrulurken hiçbirimiz bir anda kışın bastıracağını düşünmemiştik. Ama bu sene maalesef kış çetin geçecek gibi görünüyor. Havalar soğudukça da aklımıza hemen doğalgaz faturası geliyor.

Peki her üşüdüğümüzde doğalgazı sonuna kadar açıp ısınmak bir fayda sağlar mı?

Doğalgazın verdiği ısı her eve göre değişir. Bazı evler yapısı bakımından sağlamdır yazın serin kışın sıcaktır. Bazı evler yeni bina olması açısından ısıtmaz. Duvarlara dokunduğunuzda demire dokunmuş hissi uyandırır. Bazı evlerde üst katın yada alt katın sıcaklığından faylanırız.

Bazı evler çok pencerelidir güneşi direk içeri çeker ve azda olsa sıcaklık sağlar. Bazı evlerde ise tıka basa eşya doludur insan sayısı çoğaldıkça ev hamam gibi olur.

Peki size en uygun ısınma şeklini nasıl bulacağız söyleyelim. Öncelikle her üşüdüğünüzde ısınmak için doğalgaza koşmayın. İnsan yapısı zaten ne çok sıcağa ne çok soğuğa dayanamaz. Yani evlerimizde belirlediğimiz her odayı eşit çekilde ısıtacak net bir rakam olmalı.

Mesela 20C nin üstünde yada altında olmamalı. Her odanın eşit şekilde ısınmasıyla beraber bu ısıya bir süre sonra bağışıklık kazanacaksınız. Bu dereceyi kendiniz belirleyebilirsiniz.

Daha sıkı giyinmekte kışın sizi ekonomik olarakta rahat bir kış geçirmenizi sağlar. Sıkı giyinmek nedir diye soracak olursanız kat kat giyinmek değil tüm giysilerin kalın olmasıdır sıkı giyinmek. Ben kalın giysi giyemiyorum rahat edemiyorum diyenler varsa,kalın giysiler yerine birden fazla ince giysi giyerek bu kumaş katmanları arasında kalan hava sayesinde bedeniniz dışarıdan gelen soğuk havayı izole edecektir. Eğer bu şekilde giyerseniz hem giysi içerisinde hareket etmeniz kolaylaşır hemde terlediğinizde ince giysilerden birini kolayca çıkararak vücudunuza göre ısı oranını da ayarlayabilirsiniz. Böylelikle bedeniniz soğukla daha kolay mücadele edebilecek.

Nasıl giyinmemiz gerektiği dışında kumaş türlerine de göz atalım. Zira doğru kumaş tercihi yalnızca kıyafetlerimiz için değil evde kullanacağımız koltuk ve yatak için de önemli bir husus. Yün ve pamuklu kumaşlar ısıyı korumak ve sıcak tutmak için oldukça etkilidirler. Bu ikilinin dışında özellikle giysi ve ev tekstili için polar da bir hayli avantajlıdır. Çünkü su tutmadığı gibi çabuk kurur. Hafif olması ve nefes alabilen bir kumaş olması da diğer artılarıdır.

Evde kendi kendinize ısınma yollarından birisi de sıcak su torbası kullanmaktır. Sıcak su torbası, daha ziyade bel ağrısı gibi sağlık sorunları çekenlerin yaygın olarak kullandığı bir ürün olmakla birlikte soğuk havalarda ısınmak için de oldukça pratiktir. Su torbasının tedavi amaçlı kullanılma sebebi ağrıları azaltma niteliğidir. Ancak su torbası kullanırken dikkat etmeniz gereken husus evde kendi başınıza pet şişe gibi malzemelerden hazırlamamak, dışarıdan satılan ve kullanıma uygun bir ürün satın almak olmalı. Zira sıcak suyun şişe gibi bir malzeme ile doğrudan teninize temas etmesi yanıklara sebep olabilir.

Yün çoraplar veya kalın terlikler ayaklarımızın soğuk yer zeminiyle doğrudan temasını önlese de tek başına yeterli değildir. Zeminden gelen soğukla baş etmenin en kolay ve masrafsız yolu hiç şüphesiz halı kullanmaktır. Dilerseniz tüm zemin halı ile kaplayarak dilerseniz de ayaklarınızın temas edebileceği bölümlere halı sererek soğuktan kurtulabilirsiniz.

Evi ısıtmanın sayamayacağımız kadar çok yolu olmakla birlikte en masrafsız ve sağlıklı yolu hiç şüphesiz doğal gün ışığıdır. Özellikle kış mevsiminde günün sınırlı saatlerinde güneş ışığından yararlanabildiğimiz düşünülürse mümkün olduğunca bu ışıktan faydalanmak gerekir. Yine bildiğiniz gibi kış mevsiminde hava erken kararır. Dolayısıyla güneş çekildiği vakit pencerelerden içeriye soğuk hava gelmesi kaçınılmaz. İşte bu soğuğu önlemenin yolu kalın perdeler kullanmaktan geçer.

Bir önceki yazımız olan Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde ses kısılmasına ne iyi gelir ve ses kısılmasının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.