Fincan da Türk Kahvesi tarifi

Güzel bir yemekten sonra yada keyif yapalım dediğimizde aklımıza gelen nedir tabii ki Türk Kahvesi. Her gün olmazsa olmaz dediğimiz içtiğimizde hem gönlümüze hem damağımıza, bir dilim kekin yanında, sevdiklerimizle paylaştığımız en özel anlarda yapımıylada kolay olan dillere destan içeceğimiz. Kimimiz cezvede kimimiz de hazır makinalarda pişirmeye bayılırız. Ama bundan sonra Türk Kahvesi alışkanlığınız değişecek ve misafirleriniz kahvenize hayran kalacak, kahvenin hatırı da kırk yıldan, kırk yüzyıla çıkacak.
Efendim, işin sırrı porselen fincanda. Fincan illaki porselen olacak, yani ateşte açan çiçekler grubuna dahil olacak. Kütahya porselen veya Güral porselen tercihimizdir.
Fincana suyu (sıcak veya soğuk olmasına gerek yok), arzu ettiğiniz miktar şekeri ve kahveyi tepeleme 1 çay kaşığı yeterli oluyor, ayarı size kalmış koyup, kibarca homojen hale gelene kadar karıştırıyorsunuz.
Ocağınızın küçük gözünü kısık ateşte açıp, üzerine fincanın ya da fincanların devrilmemesi için nihalesini koyup, fincanları uygun şekilde yerleştiriyorsunuz.
Genel uygulama, yavaş ateşte köpürmeye başladığı anda alınıp servis yapılması. Ancak siz üç defa köpürterek kahvenin tamamen kremalaşmasını sağlayın. Fazla bırakmayın acılaşır, erken alırsanız da ağzınızda pütürleri hissedersiniz.
Aman dikkat! Hemen höpürtmeye başlamayın. Birkaç gün dudağınızın acısını çekersiniz. Mutlaka yapın deneyin pişman olmayacaksınız. Afiyetler olsun. 

Bir önceki yazımız olan Buzdolabının Nemini Almak İçin Ne Yapmalı?  başlıklı makalemizde buzdolabınemi ve dolaptemizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.