En Çok Tercih Edilen Yorgan Modelleri ve Özellikleri

Yorgan kış aylarında günlük yaşamda yatak odalarında sıklıkla kullanılan ve her evde mutlaka bulunan örtü çeşitlerinden biridir. Bu örtü çeşitlerinin mevsimlik etkenlerde göz olarak kullanımı ise oldukça yaygındır. Birçok kişi soğuk kış günleri için kullandığı yorganları alırken çeşitlerinin içeriklerini pek dikkate almamaktadır. Oysa ev tekstilinde ipek, elyaf, silikon ve kaz tüyü gibi pek çok çeşitte yorgana rastlamak mümkündür.

Tamamen kişilerin kendi tercihlerine bağlı olarak satın aldıkları yorganların özellikleri ise işin özüne indikçe daha da derinleşen konuların arasında yer almaktadır. Kuş tüyü ve kaz tüyü yorganlar genel itibari ile üretim esnasında meydana gelebilecek alerjilere karşı önlem alabilmek adına özel bir işlem yardımı ile temizlenmek zorundadırlar. Söz konusu temizlenme aşamasında da işlem görmüş hale gelirler. Ayrıca imalat esnasında kuş tüyü ya da kaz tüyü yorganlar içerisinde bir araya toplanmamaları adına özel imalat sonucu hazırlanan yorgan kumaşları ile üretilmektedirler. Bu özellik doğrudan fiyatların da olduğundan biraz daha yüksek bir hal almasına sebep olur. Ancak ipek yorgan üretiminde bu tarz bir şey yaşanması mümkün değildir.

En Sık Tercih Edilen İpek Yorganlar

İpek doğada oluşumu ve dokusu neden ile anti alerjik yapısı bulunan bir üründür. Yorgan üretiminde ipek ise işlem görmeyen ve kimyasal kullanılmayan tek dolgu maddesidir. İpek gerilerek tabaka oluşturulur ve bu sayede bir tarafa toplanma ya da yığılma gibi bir olay ihtimal dahilinde olmaz. Genel olarak baktığınız zaman hepsi görünüm olarak birbirinden güzel olsa da kuş tüyü ve kaz tüyü yorganların silkelenmesi halinde bile tüylerin sivri olan kısımların dışarı çıktığını görebilirsiniz. İpek kullanılarak üretilen yorganlar için ise böyle bir durum yaşanması mümkün değildir.

Günlük yaşmada örtünmek biz insanlar için biraz da kalkan görevindedir. İlk olarak insanı üşümekten koruyan nesnelerin başında gelir. Yorgan ile örtünerek yatan kimsenin sıcak basması ile karşı karşıya kalması oldukça sinir bozucu bir durumdur. Uyurken terleyip ardından üstünüzü açmanız hainde oldukça kolay bir şekilde hastalıklara davetiye çıkarabilirsiniz. İşte tam da bu sebeple içeriğinde ipek kullanılarak üretilen yorganları tercih edebilirsiniz. Çünkü dolgu maddesi ipek olan yorganların en belirgin özelliği terlememesidir. Üst üste örtünmek yerine yalnızca bir tane ipek içerikli yorgan kullanmayı tercih ederek kolayca ısınabilirsiniz. Böylece kat kat örtünme zorunluluğundan da kolaylıkla kurtulmuş olursunuz.

Silikon Yorganlar

Zamanla değişim geçiren ürünlerden bir tanesi de yorganlardır. Eskiden yalnızca yün yorgan ve yastıklar bulunurdu. Bu yorganların temizlikleri oldukça meşakkatli olduğu için gerçekten temizlikleri zahmet ve güç gerektiriyordu. Günümüzde kullanılan modern yorgan türleri pratik kullanımları ile odlukça tercih ediliyor. Çamaşır makinelerinde bile kolaylıkla yıkanabilen bu yorgan türlerinden biri de silikon yorganlar. Silikon yorganlar oldukça yumuşak dokuları ve çok hafif olmaları nedeni ile özellikle de kentlerde çok tercih ediliyorlar. Tek kişilik ve çift kişilik modelleri olan silikon yorganlarda genel olarak beyaz renkli olanlar tercih edilirken aynı zamanda silikon yorgan modellerinin de anti bakteriyel alternatifleri mevcut.

Genellikle çocuk yorganlarında kullanılmakta olan bu özellik artık yetişkinler için üretilen yorgan alternatiflerinde de kullanılıyor. Genel olarak beyaz renk tercih ediliyor olsa da sarı, mavi, turuncu, krem, pembe ve turkuvaz gibi renk seçenekleri de mevcut. Zaten genel olarak üzerlerine nevresim takımı geçirilerek kullanıldıkları için renklerinin büyük önemi yoktur. Oldukça pratik bir şekilde yıkanıp temizlendikleri için genellikle misafir yorganı olarak kullanılmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Doğru Örtü Seçimi ile Tarzınızı Konuşturun başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.