Diş eti ağrısına ne iyi gelir ?

Diş Eti Ağrısı, diş etlerinizde şişlik, kızarıklık ve zonklama benzer biçimde ağrı, dişlerde soğuğa ve sıcağa karşı duyarlılık var ise kesinlikle en kısa müddette bir diş doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Diş eti Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Ağrıyan dişin çevresindeki diş etine yada diş etlerine (caryophyllus) karanfil yağı veya mira bir tür sakız olan ve lavanta yapımında kullanılan kokudan sürmek diş etlerinin acısını alarak sizi rahatlatacaktır. ( hamileyseniz mira veya karanfil kullanmayın)

Diş eti iltihaplanması ve diş ağrısı için Akupresür; diş ağrısı ve acısını azaltmaya destek olması için ayak bileğinizin iç tarafa bakan çukur bölümüne 1-2 dakika kadar bastırarak baskı uygulayın. Bu tatbik doğuma sebep olacağı için hamileyseniz bu işlemi uygulamayın.

 

Akupresür, ilk defa Çinliler tarafından uygulanmaya başlanan, tedavisi itibarıyla akupunktura benzeyen bir yöntemdir. Akupresürün tarihi akupunkturdan daha eskilere dayanmaktadır. Çinliler bir süre sonra akupunkturu geliştirmişler ve akupresürün yerine onu kullanmaya başlamışlardır.

 

Genellikle dişiniz ağrısın yada ağrımasın günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamakta yarar vardır. Fırçalamanın yanı sıra ağız gargarası ve ağız temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Böylece dişleriniz ve diş etleriniz daha da sıhhatli olacaktır.

Diş eti ve diş ağrılarınız için karanfil tomurcuklarından faydalanabilirsiniz. 8-10 tane karanfil tomurcuğunu bir su bardağı sıcak su içinde 10-12 dakika kadar demledikten sonrasında içmeniz yardımıyla diş etleriniz uyuşarak ağrınız hafifleyecektir.

Diş eti ağrılarınız için, bir tutam kekik ve kimyonu bir bardak sirkenin içine ekleyerek bir müddet beklettikten sonrasında bu sirkeli karışımla gargara yapılırsa diş eti iltihaplarının kurutur ve ağrının geçmesine destek sağlar. İyi neticeler almanız için bu uygulamayı devam etmeniz gerekmektedir.

Bu işlemlerin yanı sıra kolonyalı pamuğun ağrıyan diş ve diş etlerine konulması, alkolle gargara yapılması, buzlu su ya da direk olarak buz konularak ağrıyan kısmın uyuşturulması veya ağrıyan dişin ılık su yardımıyla yıkanması benzer biçimde tavsiyeler olsa da bu önerilerin pek işe yaradığı ve etken olduğu söylenemez.

Diş eti ve diş ağrıları için fazlaca mühim bir açıklama yapmak gerekirse ağrıyan diş üstüne kesinlikle ağrı kesici koymayın. Ancak diş ağrıları için yararlı ve tesirli bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Diş eti ağrıları ve diş ağrılarıyla ilgili olmayan ağrı kesiciler diş etinizi ve ağrınızı daha da fena hale getirebilir. Bu yüzden diş ve diş eti ağrıları önemli bir rahatsızlıktır. Yukarıda sıraladığımız yöntemler sizi kısa süreli rahatlatabilir. Ancak mutlak çözümü bir diş hekimine başvurarak elde edebilirsiniz. Aksi şekilde ilerleyen zaman içinde diş eti ağrılarınız daha da artarak çekilmez hale gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Dudak Çatlamasına Hangi Yağlar İyi Gelir? başlıklı makalemizde dudakçatlaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.