Dekorasyonda Renk Uyumu

Ev dekorasyonu denildiğinde en önemi unsur hiç şüphesiz ki eşyaların birbirleri içerisinde uyumlu olmasıdır. Dekorasyonda renk uyumunu sağlayabilmek adına duvarın, halının, aksesuar ve mobilyaların bir bütünlük içerisinde birbirlerinin tamamlamaları önemlidir.

Peki, Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Birbirinden farklı yollar ile de dekorasyonda renk uyumu sağlanabilmektedir. Zemin rengi ile aynı renkte duvar rengi kullanmak ya da halı ile aynı renkte mobilyalar tercih etmek renk uyumunu yakalama yollarından bazılarıdır. Ancak tabi ki ev dekorasyonu için her zaman halı kullanmamız gerekir diye bir şey söz konusu değildir. Büyük bir özenle ve oldukça beğenerek seçtiğimiz zemin döşemelerimizi kapatmak istemeyebiliriz. Bu durumda da dekorasyonun çıkış noktası için zemin döşeme renginden hareket edebiliriz.

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu İçin Öneriler

Salonunuzda koyu renk mobilya kullanacaksanız perde ve halılarınızı açık renk tercih edersiniz dekorasyonda renk uyumu yakalayabilirsiniz. Ayrıca aynı renklere sahip olan mobilya ve duvarlarınızı da yine aynı renklerin olduğu desenli halı, kırlent, lambader ya da abajur gibi aksesuarlarla bir arada kullanabilirsiniz.

Zemin döşemenizin açık renk olması halinde mobilya olarak koyu renkli renkleri tercih etmek ve kombinasyonu çiçek ve yastıklar ile tamamlamak renk uyumunu yakalamanıza yardım edecektir.

Halılar ile mobilyaların, zemin döşemeleri ile de duvarların aynı ton ya da birbirine yakın tonlarda olması da renk uyumunu sağlamanıza yardım edecektir.

Dekorasyonunuz için doğru renkleri bir arada kullanabilmek için doğuştan süper bir yeteneğe sahip biri olmanız gerekmemektedir. Yalnızca birkaç ipucunu tam olarak öğrendiğiniz takdirde artık siz de bu konu ile ilgili kendinize güvenebilir ve hemen herkes tarafından ezberlenmiş olan renk kombinasyonlarının yerine bambaşka ve yepyeni denemeleri hiç çekinmeden yapabilirsiniz.

Herhangi bir yaşam alanınızın renk paleti için karar verirken dikkat etmeniz gereken birkaç küçük detay bulunmaktadır. Bunlar kişisel tercihiniz, odanızın mimari özelliği ve ışıklandırması gibi odanızın sahip olduğu fiziksel yapılarınız ve yaşam tarzınızdır. Siz bir araya getirdiğiniz renklerin geçiş uyumlarını seviyor ve evinizde yeni ve keyifli bir hava yarattığınızı hissediyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Bir önceki yazımız olan Banyosunu Yenilemek İsteyenlere Pratik ve Faydalı Tüyolar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.