Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

Kusma bazı çocuklarda, yüksek ateşli belli olur. Genelde ateşle başlar şikayetleri. Bu gibi durumlarda bunun nedenine ve doktor önerilerine göre davranmak gerekiyor. Kusma şikayetlerin de hastalık sebebiyle, midenin besinleri kaldıramaması neden olabilmektedir. Midesini üşütmüş, mikrop almış veya yediği her hangi bir gıdadan dolayı midesi bozulmuş ise kusmaya iyi gelecek bazı önerilerimiz olacak. Fakat çocukta kusma şikayeti uzun sürüyor ve geçmiyorsa mutlaka bir doktora göstermenizde fayda vardır.

Kusan Çocuğa Evde Ne Yapılabilir?

Kusmada çocuğun sıvı kaybını önlemek için bol bol su içirilmelidir. Su midede oluşan asitleri tesirsiz şekle gelmelerini sağlayacak ve kusmayı önleyecektir. Çocuğun bu süreçte uyuması sağlanmalıdır. Uyku hali midenin rahatlamasına ve boşalmasına yardımcı olacak ve kusmayı hafifletecektir.

Çocuğu temiz, hava alan, hafif serin bir odada yatırmalısınız. Fast food tarzı kızartılmış hazır ve yağlı gıdalardan yedirmemelisiniz. Süt ve süt ürünlerininde kusmayı arttırmasından dolayı bu ürünleride bir süre yedirmemenizde fayda sağlayacaktır.

Çocuğa yedirdiğiniz şeylerin sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu yedirerek anlarsınız. Sıcak ve soğuk yiyecekleri yedirip hangisini midesi kabul ediyorsa o şekilde beslenmesini sağlamalısınız.

 

Çocuklarda Kusmaya İyi Gelen Doğal Yiyecekler Şunlardır;

Türk Kahvesi: İshal ve kusma durumlarında Türk kahvesinin çok faydası vardır. Eğer midenizi bozdu iseniz hem büyükler hem küçükler için bu yöntem uygundur. 1 yemek kaşığı kuru kahvenin üzerine 3-4 damla limon sıkarak su yardımıyla yutun yada çocuğunuza yutturun. Mideyi rahatlatmak ve bastırmak için bu yöntem işe yarayan pratik çözümlerden bir tanesidir. Çocuğunuza bu pratik yöntemi iç rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Bu uygulamanın her hangi bir zararı yoktur.

Nane limon: Hepimizin bildiği en kolay ve işe yarayan pratik bilgilerden biride Nane-Limon ikilisidir. Bu ikili mide bulantısına ve kusmalara karşı çok iyi gelecektir. Cezve içine 1 tatlı kaşığı kadar nane 1 adette hem suyu içine sıkılmış hemde kabuğu ile doğranarak cezveye konulmuş 1 limon ekleyin. 2 su bardağı su ekleyin. 5 dakika kadar kaynatıp süzün ve hafif ılınınca tatlandırarak çocuğunuza ara ara içirin.

Kusma Şikayetlerine İyi Gelen Bazı Şifalı Bitkiler:

 • Biberiye
 • Limon çiçeği
 • Mentollü nane
 • Melisa yaprağı
 • Karabaş otu
 • Oğul otu
 • Ihlamur
 • Erik çiçeği
 • Lavanta
 • Nane
 • Kantaron çiçeği

Kusma şikayeti olan çocuklar için yukarıda sıralanmış her şifalı bitki kaynatılarak ve tatlandırılarak çocuğa içirilmelidir.

Yapılışları şu şekildedir; 1 su bardağı sıcak suyun içerisine 2 çay kaşığı istediğiniz bitkiyi koyup 10 dakika demlenmesini sağlayın. Sonrasında tatlandırarak içirin.

Kusan Çocuğa Ne Verilmelidir:

Kusan çocuğun midesi kustuktan sonra 1 saat kadar boş bırakılmalıdır. Bir saatten sonra eğer çocuk isterse 1 çay bardağı kadar su verilebilir.

Çocuk içtiği suyu kusmasa 2 dakika kadar sonra aynı miktarda su tekrar verilebilir. Çocuk içtiği suyu kusmuyorsa ve tekrar istiyorsa belirli aralıklarla su veya portakal suyu az miktarlarda içirilir.

Çocuğun kusması tamamen kesilmişse ve çocuk istiyorsa pirinç çorbası, bisküvi, komposto, yağsız süt ve elma gibi besinler verilebilir.

Yukarıda sıraladığımız besinleri tüketen çocuklar sürekli kusuyorsa çocuk istese bile 2 saat boyunca hiçbir gıda vermeyin. Yinede çocuğunuzun kusması devam ediyor ve geçmiyorsa kesinlikle bir doktora gösterilmesinde fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Diş eti ağrısına ne iyi gelir ? başlıklı makalemizde diş eti ağrılarına ne iyi gelir, Diş Eti Ağrısına Ne iyi gelir ? ve diş eti ağrısına ne iyi gelir ahmet maranki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.