Cildimizi Soğuktan Nasıl Korumalıyız?

Cildimiz, vücudumuzun diğer tüm organlarıyla eş değere sahip olup, dış görünüşümüzü etkileyen bölgemizdir. Cildimiz ne kadar canlı, parlak ve genç görünürse, bizler de kendimizi o kadar iyi ve mutlu hissederiz. Erken yaşlanma belirtilerinin başında cildin yaşlanması ve ciltte oluşan bazı lekeler, kırışıklar gelir. Bunlardan kurtulmak için cildimize sadece yaz aylarında değil, yılın tüm aylarında özen göstermeli, bakım yapmalıyız.
Kış aylarında havanın da soğumasıyla beraber ciltte kuruluklar oluşması normaldir. Ancak kuru bir cilt beraberinde bir takım cilt sorunlarını getirir. Kuruluklardan çatlamalar, kırışıklıklar oluşabileceği için kış aylarında cildimizi soğuktan nasıl korumamız gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor.
Öncelikle her cilt, soğuktan etkilenmediği için, yapacağınız küçük bir testle birlikte cildinizin soğuktan ne derece etkilendiğini öğrenebilirsiniz. Soğuk havada dışarıya çıktığınızda derinizde kızarıklıklar oluşuyor, pullanmalar ve dökülmelerin yanı sıra kırışık ve çatlaklar oluşuyorsa, cildiniz soğuktan etkileniyor demektir. Bunu önlemek için cildinizin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede soğuk havalarda bile kuruluk hissetmezsiniz. Yaz aylarında olmasak bile, güneş ışınları cildimize zarar verebileceği için güneş kremi sürmeden dışarı çıkmamakta fayda olacaktır. Düşük faktörlü güneş kremlerini, kış aylarında kullanabilirsiniz. Böylelikle özellikle beyaz tenliler, güneşin zararlı ışınlarından kış aylarında bile etkilenmeyecektir. Bu da, ciltteki lekelenmelerin ve çillerin oluşmaması anlamına gelir. Bunun dışında, Gün boyu dışarıda olacağınız günlerde çantanızdan nemlendirici kremleri eksik etmemelisiniz. Ara ara kremi ellerinize ve yüzünüze sürebilir, cildinizi nemlendirebilirsiniz. 
Soğuktan en çok etkilenen bölgelerimiz ellerimiz olduğu için, el kremi alarak bunun önüne geçebiliriz. Yüzünüz için yüz kremi kullanmanız daha etkili olacaktır. Dudaklar da soğuktan çok fazla etkilenirler. Bu yüzden bayan ya da erkek olmanız fark etmiyor, şeffaf nemlendirici dudak kremleri sürebilirsiniz. Böylece çatlamış dudakların önüne geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sodalı Poğaça Tarifi başlıklı makalemizde poğaça ve sodalıpoğaça hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.