Battaniyeler ile Ev Dekorasyonunuza Boyut Atlatın

Kış mevsimine girmeye hazırlanılan her dönem battaniyeler hurçlarından çıkar ve oldukça hızlı bir şekilde yataklarda yerlerini alır. Kaliteli ve huzurlu bir uykunun tüm gün boyu enerji dolu kalınmasını sağladığını düşündüğümüz zaman battaniye seçimlerinin ne denli olduğunu kolaylıkla anlamış oluruz. Soğuk havalarda şüphesiz ki sıcak tutacak bir battaniye seçmeye dikkat edilmelidir. Ancak battaniyenin çok kalın olması çok sıcak tutacağı anlamını taşımaz. Bir battaniyenin hava alması, hafifliği ve yumuşaklığı hem sıcak tutma derecesini etkiler hem de uyku kalitesini arttırır.

Alerjik rahatsızlığı olan kişiler battaniyenin materyalinin yüksek sıcaklarda yıkamaya uygun olup olmadığına ve akarlara karşı dayanıklılığına dikkat etmelidirler. Kuş tüyü dokunuşu hissi uyandıran ve antialerjik tarzda battaniyeler en ideal seçimlerdir. Genel olarak ince yün battaniyeler soğuk kış günlerini geride bırakıp bahara geçerken tercih edilebilmektedir. Özellikle de polar battaniyeler, İspanyol battaniyeler, örgü battaniyeler veya pamuk battaniyeler salonda TV keyfi yaparken ayrı bir renk getirecek hoş ve sıcak ayrıntılardır.

Mevsime Göre Kalınlığı ve İnceliği Ayarlayın!

Mevsim geçişlerinde havaların sürekli olarak değişken olması, giysi seçimini etkilediği gibi uyurken üzerimize aldığımız battaniye seçimini de yakından etkiler. Battaniyelerin oldukça kalın olması, pamuk olması ya da yün olması gibi özellikler hem uyku düzeniniz hem de sağlığınızda oldukça etkilidir. Düz renk ve kumaşlar yerine evinizin dekorasyonu ile uyumlu olacak dokudaki battaniyeleri tercih edebilirsiniz. Battaniye ve örtüler kullanım açısı bakımından çok fonksiyoneldir. Özellikle de polar battaniyeler soğuk kış günlerinde oturma odalarında dinlenirken de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu nedenle battaniye seçerken kullanım rahatlığına olduğu kadar dekorasyon uyumuna da dikkat etmek gerekir. Peki, battaniyeler dekorasyonda nasıl kullanılır?

Battaniyeler Isıtmaktan Çok Daha Fazla İşleve Sahip

Battaniyeler artık yalnızca ısınmak adına değil aynı anda evlerde sofistike bir hava yaratmak adına da oldukça sık kullanılıyor. Bu nedenle de battaniye seçiminde evimize uygun seçimler yapmakta önemli. Peki, battaniyeler nasıl ev dekorasyon unsurları olarak kullanılabiliyor?

Ev dekorasyonunda battaniyelerin en sık kullanım alanları koltukların üzerine şal gibi konularak kullanımları. Bu yöntem sayesinde battaniyeler evlerle kolaylıkla bütünleşebiliyor ve kullanmadığımız zamanlarda da yaşam alanlarımıza bambaşka bir hava katıyor. Hem şık hem de fonksiyonel bir çözüm sunan bu yöntemde dikkat etmeniz gereken konular ise;

  • Battaniye seçerken ince yapılı bir battaniye tercih etmek,

  • Battaniye rengine karar verirken koltuk ile kontrast oluşturabilecek rengi seçebilmek,

  • Göz yormayan ve ev dekorasyonumuz ile bütünleşebilecek desenli battaniyeleri ya da düz renkli battaniyeleri seçmek,

  • İki farklı battaniyeyi üst üste gelecek şekilde kullanarak ilgiyi arttırmak. Ancak burada dikkat edilmesi nokta battaniyelerin gerçekten incecik yapılara sahip olması.

Bu birkaç detaya dikkat ederek sıcacık battaniyeleri koltuklarınızı da ısıtmak için kullanabilir ve bu sayede evinizin de havasını sıcacık yapabilirsiniz. Bu kullanımın tercih edilmesinin nedenlerinden biri dümdüz ya da bembeyaz olan koltukların süslenmesi…

Battaniyeleri Özensizce Bir Kenara Atmayın!

Battaniyeleriniz koltuklarınız kenarlarına öylece bırakıvermek istiyorsanız unutmamanız gereken detay bunu bile bir stil dâhilinde yapmanız. Özensizce bırakılmış havasında ama oldukça şık bir görünüm sağlamanız gerek. Yoksa bütün kış odalarınız rahatsızlık veren dağınık bir görünüme mahkum olur. Peki, battaniyeleri bırakıvermenin püf noktaları neler?

Bunun için yapılması gereken tek şey yastık rengi ve yastık deseni ile uyumlu bir battaniye seçmek. Modern tarzın hakim olduğu odalarda yastık ve kırlent rengi genel olarak daha koyu renktedir. Bu nedenle battaniyelerinizi de bu tonlarda seçerseniz koltuk takımınızın bir parçası gibi durmalarını sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Çok Tercih Edilen Yorgan Modelleri ve Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.