Arabada Yaşanan Mide Bulantısına Ne iyi Gelir?

Günümüzde çok sık rastlanan özellikle uzun mesafeli yolculuklarda mide bulantısı yaşayanlar için küçük ama etkili önerilerimiz var.

Göbek deliğine yara bantı takın

2 adet bantı çapraz şekilde göbek deliğinize yapıştırın. Uzun yolculuklarda çoğunlukla kullanılan ve işe yarayan bir yöntemdir.

Biraz temiz hava alın

Bazı insanlarda temiz hava araç tutmasının belirtilerini yatıştırır. Arabanın penceresini açın yahut mümkünse, aracınızı durdurun ve temiz hava solumak için dışarı çıkın.

Çubuk kraker yiyin

Yapılan bilimsel araştırmalar çubuk kraker, galeta gibi yağsız tuzsuz yiyeceklerin araç tutmasına iyi geldiğini tespit etmiştir. Bunun nedeni, kuru gıdaların midedeki aşırı asit salınımını emmesinden olduğu düşünülmektedir.

Zencefil ürünleri kullanın

Bazı zencefil ürünleri, araç tutması belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Zencefilli sakız, şeker, kurabiye, içecek tüketebilirsiniz. Bir su bardağı suya yarım tatlı kaşığı toz zencefil koyun ve yolculuğa çıkmadan 20 dk önce için. Zencefil araç tutmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Araba tutmasına ilaç ile çözüm

Nashville Vanderbilt Üniversitesi’nde, kulak burun boğaz alanında asistan profesör olan Dale Amanda Tylor, dimenhydrinate, meclizine ve diphenhydramine ismindeki ilaçların, mide bulantısı ve kusmaya yol açan beyindeki bazı alanlardaki sinyalleri bloke ettiğini bildirmiştir. Doktorunuza danışmadan asla bu ilaçları kullanmayın.

Güneş gözlüğü takın

Araba tutması genelde arabanın dışındaki hareketi görmekten kaynaklanır. Arabayı kendiniz kullanıyorsanız güneş gözlüğü takabilir, yalnızca yolcu iseniz, geceleyin uyumak için kullandığınız uyku gözlüğünüzü takabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Naneli Sıcak Çikolata Tarifi başlıklı makalemizde naneli sıcak çikolata, sıcak çikolata nasıl yapılır ve sıcak çikolata tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.