Baharatların Önemi

Yemeklerin sadece daha lezzetli değil, daha sağlıklı olmasını sağlamanın yolu da baharatlardan geçiyor. Baharatlar, şeker hastalığından hazımsızlığa kadar bir çok derde şifa oluyor. Ancak bir şartla; baharatların kıvamına ve miktarına dikkat edilmeli. Her şeyin fazlası zarar.
Baharat kullanımının özellikle vücut direncinin azaldığı ve soğuk havaların etkili olduğu kış aylarında daha çok artıyor. Baharatlar birer şifa deposudur. Acı kırmızı biber, içerisinde bulunan ve kapsaisin adını verdiğimiz bir madde sayesinde kuvvetli bir ağrı kesicidir. Aynı şekilde metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Dolayısı ile acı kırmızı biberi biz kahvaltılarda kullanarak hem metobolizmayı hızlandırarak güne başlarız, hem de ağrı kesici etkisinden faydalanabiliriz. Kırmızı biber, aynı zamanda C vitamini açısından da iyi bir kaynaktır. Limonun iki katı kadar bir C vitamini içerir.
Kış aylarında sıkça kullanılan baharatlardan biri olan tarçın, kan şekerini düzenler, özellikle şekeri bırakmaya çalışanlar rahatlıkla tarçın kullanabilirler. Tarçın, çaylarda, sütte ya da yoğurtta toz veya kabuk olarak kullanıldığı vakit kan şekerini düzenler. Şeker ataklarınızı, şeker ihtiyaçlarınızı kontrol edebilmenize yardımcı olur. Karabiber, hazımsızlık için, şişkinlik için, mide problemleri olanlar için faydalıdır. Bir diğer faydası da boğaz ağrılarında enfeksiyon gibi durumlarda bir kaşık bal veya pekmezle karıştırarak tükettiğinizde boğaz ağrısı, farenjit gibi sorunları ve ağrıları hafifletebilir.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havada Vücudu Isıtan Gıdalar Nelerdir? başlıklı makalemizde ısınmakiçingıda, soğukhava ve vücutısısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.